(nie)Dzisiejsza Łopienka


Wczoraj:
lopienka1.jpg
lopienka1.jpg
74.50 KB

W Łopience znowu jest sanktuarium Matki Boskiej.
Historia się powtarza. Legenda głosi, że upodobała sobie to miejsce. Każda próba eksmisji cudownej ikony kończy się jej powrotem. Wywieziona przez ludzi do Polańczyka łaskami słynąca ikona, za sprawą innych ludzi w postaci kopii obraz znowu wróciła na swoje miejsce. Zdobi dzisiaj odremontowane ściany cerkwi. Bieleją one wśród przydrożnych drzew sugerując powrót w dolinę ludzi, obiecując gwar ludzkich głosów, gęstniejącą z każdym metrem zabudowę, mamiąc świeżością tynków. Z bliższej odległości samotny budynek staje się holiwoodzką dekoracją przypadkowo ustawioną w tym miejscu.
Wewnątrz wyłożono pamiątkową księgę umożliwiając dokonywanie wpisów. Wielu ludzi odwiedza to miejsce. Wielu z nich dokonuje wpisu często ozdabiając treść rysunkami. Obok klasycznych zapisów typu data i "ja tu byłem" znaleźć można liryczne wiersze, słowa zachwytu nad urokiem doliny oraz przykłady zawierzenia Matce Boskiej, opiekunce tego miejsca. Młoda dziewczyna prosi o dobrego męża, ktoś inny dziękuje za doświadczane łaski. Te szczere, nie adresowane do innych ludzi słowa sprawiają, że czytając je czuję się zakłopotany. To tak jak bym komuś zerkał zza pleców podglądając co on tam pisze.
Na pobliskim potoku trwają prace zmierzające do adaptowania go na siedlisko. Budowniczowie gromadzą niezbędne materiały pozyskując je w nadbrzeżnych zaroślach. Trzon przyszłej tamy stanowić będzie stara wierzba, którą bobry, bo o nich mowa, w znacznym stopniu już przysposobiły pracowicie nadgryzając gruby pień.
Czy nowym mieszkańcom doliny potrzebna jest odrestaurowana cerkiew? Odpowiedź na to retoryczne pytanie jest oczywista.

więcej REGION

Zdjęcia lopienka1 i lopienka2 pochodzą z kolekcji P.Kusala.
Zdjęcia lopienka3-5 zostały wykonane w listopadzie 2003r. przez autora.

lopienka2.jpg
lopienka2.jpg
91.67 KB


Dzisiaj:

lopienka3.jpg
lopienka3.jpg
115.69 KB

lopienka4.jpg
lopienka4.jpg
137.57 KB

lopienka5.jpg
lopienka5.jpg
143.78 KBUtworzono dnia 17-12-2003
autor strony Marcel Domin