Zajęcia 7

Sprawozdania

Dnia 11 maja 2005 roku wybraliśmy się do zagórskiej cerkwi pw.: Świętego Michała Archanioła. Zimny i deszczowy dzień rozgrzało bardzo serdeczne powitanie nas przez ks. Antonowicza. Opowiadał nam o religii prawosławnej. Przytoczył wiele zadziwiających faktów np.: nie ma pojęcia I Komunia Święta, a jest I Spowiedź Święta. Opowiadał nam także o wystroju cerkwi. Wyjaśnił, co to jest ikona, ikonostas i co przedstawia, oraz jak powstają ikony cudotwórcze. Wytłumaczył jak przyjmuje się Komunie Świętą (nie można przyjmować pokarmów ani napoi od godziny 24 do przyjęcia komunii) oraz reguły (od chrztu można ją przyjmować). Wytłumaczył nam wiele interesujących pojęć np.: cesarskie wrota, które często powtarzały się na naszych wycieczkach. Mogliśmy zobaczyć prawdziwy strój księdza prawosławia. Następnie wyczerpująco odpowiedział na nasze pytania.
Zrozumieliśmy, że wyznania rzymsko-katolickie i prawosławne mają wiele wspólnego. Więcej nas łączy niż dzieli.

Emilia Miśko
kl. V B

W zagórskiej cerkwi najbardziej podobały mi się: wrota, ikona na suficie i Pan Jezus na krzyżu, który znajduje się w przedsionku.

Paula Wiszyńska
kl. II A

Gdy weszliśmy do cerkwi ksiądz Antonowicz opowiedział nam o prawosławnej wierze.
Z ciekawością wysłuchiwałam kapłana. Wiele rzeczy związanych z tą wiarą mnie zainteresowało, lecz największą uwagę zwróciłam na to jak w tym wyznaniu jest przyjmowana komunia święta i to jak się spowiada. Odbywa się to inaczej niż w kościele rzymsko-katolickim. Podczas komunii dzieli się kwaśnym chlebem, a nie tak jak w naszej wierze kapłan daje każdemu opłatek. Spowiada się w taki sposób, że człowiek wyznający grzechy zakrywa twarz czarną chustą i nie ma konfesjonału.
Bardzo mi się podobało spotkanie z księdzem Antonowiczem i rozmowa o prawosławnym wyznaniu.

Katarzyna Latusek
kl. V B

Gdy przybyliśmy do cerkwi w Zagórzu przywitał nas ksiądz Antonowicz.
W jego opowiadaniu najbardziej zainteresowało mnie to, że od godziny dwunastej w nocy przed komunią nie można jeść ani pić, tylko ludziom chorym wolno przyjąć lekarstwa. Dzieci idą do pierwszej spowiedzi w wieku siedmiu , ośmiu lat. Odbywa się ona bez konfesjonału. Spowiedź odbywa się pod ikoną. Spowiadający się siedzi, a ksiądz przykrywa jego głowę stułą - wtedy w skupieniu może on rozmawiać z Bogiem. Ludzie przyjmują komunię dzieląc się kwaśnym chlebem - prosforą. W kościele prawosławnym wierni inaczej się żegnają. Składa się trzy palce razem co symbolizuje występowania trzech osób boskich. Oglądając wystrój świątyni szczególne wrażenie wywarły na mnie wspaniałe ikony i fresk na suficie. Moją uwagę zwrócił również bogato ozdobiony strój kapłana .
To spotkanie było bardzo ciekawe, jestem zadowolona, że mogłam się coś dowiedzieć o nowej nieznanej mi dotąd wierze prawosławnej.

Joanna Kołodziej
kl. V B

Słuchając księdza Antonowicza zaciekawiło mnie wiele rzeczy.
Kiedy kapłan opowiadał jak zbudowany jest ołtarz obserwowałam z zaciekawieniem ikony, na których byli przedstawieni Apostołowie. Z zachwytem oglądałam elementy wystroju. Byłam zaciekawiona czego dowiem się jeszcze o wierze prawosławnej.
Moim zdaniem najciekawsze było to, że ludzie zamiast przyjmowania komunii dzielą się kwaśnym chlebem. Również zaciekawił mnie bardzo pięknie zdobiony strój kapłana. Zaskoczyło mnie to, że msza niedzielna trwa około półtorej godziny, a w czasie ważniejszych nabożeństw - trzy lub cztery godziny.
Jestem zadowolona, że uczę się o nowej, nieznanej do tej pory wierze. To spotkanie było bardzo interesujące.

Iwona Snarska
kl. V B

ilustrowany list Dagmary Cwynar kl. II a

Sprawozdania z koncertu chóru

W dniu 20.05.2005r. w ramach trzecich Dni Kultury Chrześcijańskiej w cerkwi w Zagórzu odbył się koncert zespołu "Irmos". Na początku głos zabrał ksiądz unicki ze Szczawnego. Krótko przedstawił śpiewających wokalistów wraz z zespołem. Cerkiewne pieśni wprowadziły wszystkich w zadumę oraz świetlny podniosły nastrój. Ich piękno urzekło zebranych, wśród których byli: ksiądz prałat Eugeniusz Dryniak, ksiądz Roman Łobaza, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Zagórza i okolicznych miejscowości. Wszystkich zjednoczyła wspólna myśl o Bogu, bez względu na wyznanie.

Jowita Chimiak
kl. IV A


Wywiad


- Kiedy dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej?
- Dzieci nie przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. W wieku pięciu, sześciu lat przyjmują eucharystię. Ponieważ uważa się, że nie mają one świadomości grzechu. Dopiero w późniejszym wieku przystępują one do Pierwszej Spowiedzi.
- Jak przyjmuje się Komunie Świętą?
- Przyjmując eucharystię dzielimy się chlebem.
- Czy przed Komunią Świętą można spożywać pokarmy?
- Oczywiście że nie, ale jest wyjątek. Ludzie chorzy mogą przyjąć lekarstwa.
- Ile trwa nabożeństwo ?
- Niedzielne msze trwają około półtorej godziny, a w czasie ważniejszych nabożeństw - trzy lub cztery godziny.
- Czy u was też istnieją rekolekcje?
- Jak najbardziej. Istnieją rekolekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Jakie znaczenie mają ikony?
- Są one dla nas bardzo ważne, ponieważ przybliżają nam one sceny z życia Boga.

Joanna Kołodziej
kl. V B


Zdjęcia

  1. Cerkiew w Zagórzu
  2. Cerkiew w Zagórzu
  3. Cerkiew w Zagórzu
  4. Cerkiew w Zagórzu
  5. Cerkiew w Zagórzu
  6. Cerkiew w Zagórzu
  7. Cerkiew w Zagórzu
  8. Cerkiew w Zagórzu
  9. Cerkiew w Zagórzu
  10. Cerkiew w Zagórzu
  11. Cerkiew w Zagórzu
  12. Cerkiew w Zagórzu
  13. Cerkiew w Zagórzu