Zajęcia 6

Jak malowałam ikonę

W sobotę pojechałam do pracowni ikon w Sanoku. Gdy weszłam już w korytarzu zobaczyłam piękne ikony. Szczególna uwagę zwróciłam na ikonę Matki Bożej. Była najpiękniejsza i największa. Do namalowania też wybrałam sobie Matkę Bożą, tylko z Dzieciątkiem. Najpierw musiałam Ją przerysować. Potem mokrym wacikiem pomoczyć to co się przerysowało, żeby podczas malowania się nie rozmazało. Następnie cienkim dłutkiem rzeźbiłam wzory na tle. Pani rozpuściła nam klej, który wcześniej był w postaci kamyczków bardzo podobnych do bursztynu. Malowałam nim w tych miejscach, w których będzie pozłacane, czyli nimby i tło. Ten klej nazywa się pulment. Szczotkowatym pędzlem czyściłam go, żeby zrobił się błyszczący.
Gdy pojechałam drugi raz pierwsze co zrobiłam to było złocenie. Pani dała nam złoto, które było w postaci bardzo cieniutkiego papierka. Urywałam kawałki złota i przyklejałam je na nie do końca wyschnięty pulment. Później wygładziłam to złoto, żeby było równe. Następnie malowałam twarz, oczywiście zaczynając od najciemniejszych kolorów, czyli brązowego.
Szkoda, że jej nie skończyłam, ale przyjadę następnym razem to ją dokończę.

Karolina Bolanowska
kl. II A

Wykonane przez dzieci prace

Karolina Bolanowska kl. IIa Matka Boska Eleusa
Zuzanna Długosz kl. IV a Archanioł Michał
Paulina Urban Chrystus PantokratorZdjęcia

Młode artystki podczas pracy - zgłębiają tajniki ikon.
Tak powstają ikony.
Pracowania ikon im. Św. Łukasza w Sanoku: tu dzięki uprzejmości właścicielek, ich zaangażowaniu materialnemu (panie udostępniły swoje farby, pędzle, drewniane podkłady, materiały) i życzliwości, uczestniczki projektu poznają arkana sztuki pisania ikon.
Pracownia mieści się przy ulicy 3-go Maja 1/1, wejście od ul. Franciszkańskiej. Powstają tu ikony wykonywane metodą tradycyjną poprzez wielokrotne nakładanie kolejnych warstw farb.
Kolejne spotkanie, na którym dzieci z zapałem poznają tajniki pisania ikon.
Coraz bliżej końca i wreszcie prace wędrują na zaimprowizowaną mini-wystawę wcale nie wstydząc się w towarzystwie tych wykonanych przez profesjonalistki.